Velkommen Til Djurslands Folkehøjskole
"Jeg har været på Djurslands Folkehøjskole ved Drammelstrup uden for Tirstrup. Jeg fik en masse gode venner, jeg havde musik og billedkunst. Musik var det bedste, for mig, vil jeg sige. Hver dag startede vi med morgensamling, hvor vi sang et par sange og læste op, hvad opgaver vi skulle lave. Jeg vil bare sige med dette indlæg at et højskoleophold er godt for, at man kan lære en masse ting og man får en masse venner."
Sådan udtaler Steffen Thomsen i LEV bladet fra september 2008 efter at have været på et langt højskoleophold. På Djurslands Folkehøjskole er en tryg og hyggelig hverdag grundlaget for læring og oplevelser for livet. Her er fællesskabet lige så vigtig som undervisningen. Det at bo på værelse sammen med en anden, møde nye mennesker, finde ud af tingene i fællesskab osv., er alt sammen med til at give dig nyttige erfaringer og kundskaber, der både kan bruges til mere uddannelse, og i dit privatliv. Eleverne på Djurslands Folkehøjskole knytter venskaber for livet og solide sociale kontakter gennem et ophold![]()
Eleverne kommer fra alle egne af landet. Alle kommer med forskellig baggrund og forudsætninger, dog med det til fælles, at de har valgt at komme på højskole. Dette giver grundlag for et spændende og udviklende miljø, samtidig med at det stiller krav til den enkelte elev. Alle må vise respekt for forskelligheden og være indstillet på samarbejde. Højskolen ønsker at vise dig nye og anderledes sider af dig selv og dit liv. Vi håber at du forlader skolen med masser af selvtillid og glæde.Din nye selvtillid efter opholdet skal du naturligvis bruge til at give dig selv et rigere liv, hvor du tør sætte dig nye mål og gå mod nye udfordringer.
Velkommen på Djurslands Folkehøjskole![]()