Linjefag Elektronisk Musik

Her kan du se kunstholdets process, når vi arbejder med ler

Er du med på beatet?

Udtryk og teknik

I linjefaget elektronisk musik arbejder vi med alle de forskellige udtryk, som elektronisk musik kan have. Vi lytter til musik og prøver at lære at forstå rytme, klange, stemmen, rim og rap. Vi prøver at udtrykke følelser og stemninger med lyd. Vi producerer og optager forskellige tracks. Gennem musikken oplever vi forskellige kulturer både indenfor og udenfor Danmarks grænser.  Så taler vi om, hvad vi hører både i professionelles og hinandens numre og bliver bedre til at forstå musikken, dens udtryk og dermed hinanden.

Inspiration

og den kreative proces

Der er fokus på den kreative proces, men også et klart fokus på at få det bedste musiske udtryk med de evner, vi hver især har. Vi vil skabe rum for at eleverne kan optræde for et publikum og opleve, hvad det vil sige at spille live, bl.a. på Sølund Musik Festival.  

Vi søger inspiration ved at besøge eller få besøg af professionelle musikere – også når vi tager på studietur. Vi vil opleve og udleve den elektroniske musik og alle de forskellige måder man kan eksperimentere med lyde, rytmer, klange og stemninger.